pátek 20. listopadu 2015

Problém č. 3- Siesta

Ačkoli jsem do Španělska jela s tím, že jsem si existence siesty byla vědomá narazila jsem tu s ní tak trošku na problém. A v čem je problém, když jsem o jejich odpoledních pauzách věděla? Tak nějak jsem totiž myslela, že všichny obchody a všichni tu mají siestu ve stejném čase, přinejmenším, že se ten stejný čas vztahuje aspoň na město. A tak si můžete představit jak člověka vytáčí, že zatímco některý obchod už má pauzu druhý ještě nezačal.

pátek 6. listopadu 2015

Tarragona

Tarragona
Dalším výlet, který jsem podnikla byl do Tarragony. Města pouhé 3 hodinky vlakem vzdáleného od Vicu směrem na jih. Díky tomu, že je jižněji a u pobřeží bylo tam tepleji. Dokonce se takto na začátku října i několik odvážlivců koupalo v moři. Tím, že už je po sezóně nebylo město přecpané lidmi a prvním víkendem v říjnu jsme si zajistili i volné vstupy do muzea architektury a do amfiteátru.

Tarragona je město s množstvím antických památek, ty najdete rozesety téměř po celém městě. Asi nejvýznamnějším je amfiteátr, jen kousek od vlakového nádraží. To byla naše první zastávka, kde jsme strávili hodně času- ani nevím proč. :D 

Z amfiteátru jsme se vydali do centra města, po cestě jsme zavítali do muzea Archeologie, které rozhodně stálo za návštěvu. Kromě tradičních stálých expozicí tu měli i dočasnou ohledně nějaké španělské bitvy, námořnictva, nebo něčeho takového. Ale co je hlavní a někoho by mohlo překvapit tak zachovalé antické sochy, sloupy, mozaiky, keramika, a další předměty. Tak trošku nám připadalo, jako bychom byli v Řecku nebo Římě.

Jedno, co nás mrzelo, že se tu nachází krásný akvadukt, ale jelikož je až za městem a my neměli dostatek času, bohužel jsme se k němu nepodívali. Pokud se zadaří, tak budeme na tom muset zapracovat příště.

Kromě antických památek tu najdete také středověkké centrum města. Největší dominantou této čísti  je jak jinak než katedrála. Při naší návštvě se na prostranství před ní a kolem se zrovna konaly trhy se středověkou tematikou. Nebo to tak přinejmenším vypadalo, jelikož se tam nenecházelo klasické ovoce/zelenina a oblečení. Ale spíše řemesla a věci spojené se středověkem- tedy alespoň z většiny. Bylo příjemné si jimi jen tak projít.

Moderní část města však taky není úplně k zahození. Mají tu dokonce sousoší pro zdejší tradiční Castellos. Který je přímo lákadlem pro turisty a jejich foťáky.
Tarragona- sousoší Castellos
Tarragona- město protkané antikou

středa 4. listopadu 2015

Překvapení č. 3- Byty

Vzhledem k tomu, že jsme v uplynulých týdnech probírali na španělštině bydlení- typy domů, nábytek, názvy místností atd. Nemůžu jinak než sem opět připsat jeden poznatek a  tím je zdejší bydlení.

Všeobecně jsou tu byty mnohem větší než u nás. Tím, že tu neměli socialismus jako u nás nejsou tu žádné panelové králíkárny (nebo alespoň ve Vicu). Takový zlatý střed je 3 až 4 pokojový byt s kuchyní a společným prostorem (ovykle dost velký). Když máte štěstí (asi polovina případů) máte ještě terrasu nebo balkon. Některé byty mají dokonce, dvě nebo tři koupelny. Tedy sprcha bývá většinou jen v jedné, další dvě jsou však se záchodem a umývadlem.
Jediné, na co si občas je dobré dávat pozor, že občas je nějaký pokoj bez oken. Ve smyslu oken k otevření a přívodu čerstvého vzduchu z venku. Mohou být občas totiž okna do "větrací šachty" anebo pokoj zcela bez oken.

Zajímavostí také je, že ve většině bytů asi nenajdete pravé úhly. Co jsem měla možnost vidět, tak místnosti tu mají opravdu zajímavé tvary od skoro čtverců a obdélníků až po mnohoúhelníky. Pokud máte rádi nepravidelnost, nejspíš si toto bydlení zamilujete.

Pokud zvažujete jestli bydlet na kolejích nebo na bytě, já bych doporučovala byt. I když vás bude víc, máte jistotu svého prostoru ve svém pokoji, pokud si budete rozumnět se spolubydlícími, můžete společně trávit čas ve obýváku. Jen ten úklid, když kápnete na bordeláře může být trošku problém. Kromě toho po rozpočítání vám tu nejspíš byt vyjde tak cca na polovinu toho, co byste dali za pokoj na kolejích. A většina bytů, které jsou k pronajmutí jsou vybaveny. Nicméně, zase nečekejte luxus 5* hotelů, byty jsou spíš starší a průměrné, pokud nebudete mít extra štěstí.

V nájmu obvykle nebývají zahrnuté voda, elektřina, plyn, internet,... Chce to tedy dobře pohledat.

sobota 31. října 2015

Girona

jedna z úzkých uliček Girony
Výlet do Girony byl prvním výletem, který jsem na svém Erasmu podnikla. Celkově nás bylo jen deset, z čehož 6 lidí z Brazílie, slečna z Německa, Ukrajiny, Dánska a já. Vyrazili jsme brzy ráno autobusem, abychom měli na město dostatek času a už od 9 se mohli procházet po městě. Ačkoli nám trošku pršelo, tak jsme si procházku historickým centrem města užili. A to nejen proto, že občas nás naštvali filmaři seriálu Hry o trůny, kteří tu právě natáčeli a my se tak nemohli dostat ke všem památkám. Ale naštěstí se během dne přesouvali. A my jsme v té nejméně očekávané chvíli zahlédli i nějaké herce.

Girona je od Vicu cca hodinku cesty směrem na sever. Centrum města tvoří převážně středověké budovy, z nichž nejvýraznější je katedrála. Překrásná je procházka zahradami za katedrálou, kterou vám, při návštěvě vřele doporučuji. A pokud budete mít dost času a chuti, tak určitě i procházku po "velké Gironské zdi" jsme jsme si to s holkama nazvaly. 

Pokud jste fanoušky seriálu Hra o trůny, tak zcela jistě poznáte několik míst, ze seriálu a můžete se tak přenést na chvíli do jiného světa. 
 
Pokud milujete úzké, křivolaké uličky, plné schodů, pak je pro vás procházka tímto městečkem taky zcela jistě to pravé.

čtvrtek 29. října 2015

Slavnosti Merché

Barcelonu už jsem tu ve výletech prezentovala. Možná byste si však řekli, že ji už tu znovu uvádět nebudu, ale já prostě musím. A důvodem jsou slavnosti Merché, které se v Barceloně každoročně konají. Hlavní program je cca týden před 24. zářím, kdy je den Merché- patronky Barcelony.

Po celém městě se konají různé kulturní akce. U hradu Montjüic jsou různá vystoupení akrobatů, komediantů, loutkové divadlo,... Můžete se taky dostat do zahrad, které nebývají vždy přístupné a potkat tam různá vystoupení od tradičního tance po hudební. V centru města potkáte tanečníky, hudebníky, dokonce se konají i v prostorách starých továren koncerty.

Vrcholem jsou 24. září tradiční Castellos, tedy lidské pyramidy, a průvod gigantů. Dalšími významnými tradičními událostmi jsou mapování na budovách, Dračí průvod a Correfoc.

Mapování 
Mapování probíhá na radnici a je to vlastně takový asi desetiminutový příběh. Docela zajímavě zpracovaný.
Dračí průvod
 Dračí průvod začíná na radnici. Jak již název vypovídá jsou v něm draci, každého draka doprovází jeho skupina bubeníků. A to je vám páni zážitek. Kromě toho, že někteří draci tak trošku chrlí oheň bubenící dělají pořádný randál. Ale je to něco úžasného.
              Correfoc
Correfoc je vlastně takový trošku větší haluz než dračí průvod. Opět jsou tu draci, ale hlavní atrakcí jsou poletující "ďáblíci" s jakýmisi ohňovými spirálkami. Spousta lidí běží za těmito ďáblíky a skáče s nimi pod "ohnivou" palmou. U tohoto průvodu je nejdůležitější se zúčastnit s minimálními znalostmi o co jde. Nejlépe bavlněné oblečení a šátek/čepici na ochranu vlasů a obličeje. Pokud si chcete tento průvod pořádně užít. Jiskřičky vás nepodpálí, ale sem tam na vás nějaká jistě dopadne- štípe to (vlastní zkušenost) a s bavlněnými věcmi je to prostě větší jistota, se na vás neuškvaří.
Correfoc
Opět každý drak má svoji vlastní "rodinu" bubeníky, "ďáblíky" a další členy. Ohnivé spirálky práskají. Takže opět kravál až hamba. Ale zážitek úžasný. A pokud vám unikne v září tak něco obdobného se koná i v lednu.
Zajímavostí je, že Correfoc má většinou dvě části. Poklidnější konající se ještě za světla, kde jsou hlavními aktéry děti a pak tu za tmy, odstartovanou ohňostrojem u pekelné brány s dospělými, která je samozřejmě divočejší.

Castanyada

Tak tu máme konec října a s ním se v ulicích Vicu začínají objevovat rošty s pečenými kaštany. A to nezmiňuji množství lidí nakupující kaštany v obchodech. Důvodem proč se ulice zaplavovány vůní pečených kaštanů (což u nás asi kdekomu evokuje spíš Vánoce) je místní tradice zvaná Castanyada
Je to další varianta oslav Dne všech svatých. Kdy zdejší obyvatelstvo konzumuje castanyadas (pečené kaštany), panallets (sladké cukroví s příchutí arašíd, mandlí, kokosu, kávy,...) a moniatos (pečené manioky- sladké brambory), k pití je pak typický Moscatel.
Panallets(zdroj: www.comarcarural.com)

Samozřejmě tu taky mají problém s Halloweenem, který jim tu nad touto tradicí přebírá vládu. A to tedy docela ve velkém. Až mě to totiž děsí, kolik je tu všude Halloweenských vychytávek, doplňků, masek a dalšího. Myslím, že je to celkem škoda, protože tato Castanyada, kterou jsem ještě zcela neprozkoumala se mi líbí víc. Když už nic jiného krásně voní.
Panallets, moniatos a castanyada (zdroj: www.elracodeldetall.blogspot.com)
Ale rozhodně musímjít někam ulovit Panallets, moniatos už totiž mám. :D a kaštany nám pečou u školy.

Celkově se prý jedná spíše o poklidný svátek 31. října, kdy tráví spolu čas rodina, přátelé, povídají si, jí, pijí, vyrazí na procházky, za zábavou atd. Jelikož mají 1. 11. svátek, tak si užívají volna a klidu. Děti ve škole kreslí stařenu v typickém venkovském oblečení, která prodává pečené kaštany a zpívají písničky jako tato:
 
zdroj videa: youtube.com
Je to svým způsobem oslava příchodu podzimu. Opět s nějakým křesťanským původem.


neděle 4. října 2015

UVic- Universitat de Vic, Universitat Central de Catalunya

Historie univerzity, na které pobývám sahá docela daleko do historie. Už v  9. a 10. století byla ve Vicu  L'Escriptori i l'Escola Catedralícia a l'Edat Mitjana, roku 1599 tu pak byla založena Filipem III. Universitat Literària de Vic, která vzdělávala v Umění a Filozofii. Následovalo rozvíjení možností univerzitních studií až do doby, kdy se Katalánsko chytlo s Kastilií a kastilským králem byly zavřeny všechny katalánské univerzity.
Škola jako taková byla tedy otevřena relativně nedávno a je mladá, ale přesto se hlásí k dlouhodobému odkazu univerzitních studií ve městě.

UVic je napůl soukromá a napůl veřejná univerzita. Což je vlastně vidět na celém chodu školy, nemá nedostatek peněz a tak může financovat hodně do studentů. Takže výuka je tu hodně zaměřena na praktickou část. Což je jenom dobře.

Problém č.2- Drogerie

Nevím čím to je, ale najít normální drogerii tak jak jsme zvyklí od nás mi přijde ve Španělsku jako opravdové umění. Je pravda, že jsem pořádně nikdy drogerii během svých pobytů na území Španělského království pořádně nepotřebovala. A tak jsem si říkala, že se mi to asijen zdá, že tu není na každém rohu drogerka jako u nás doma ať už Teta, Rossmann, DM,....
No nicméně jsem došla k závěru, že na drogerie se tu moc nehraje. Většinou drogistiké potřeby nakupují v supermarketech, kde je relativně široká nabídka. 

Nicméně po měsíci tu, jsem objevila už dva obchůdky s drogistickýmmi potřebami a dokonce i asi 3 obchody s kadeřnickými. Tam koupíte různé natáčky, hřebínky, šampony, barvy a fůru dalších potřeb nějakým způsobem spojených s péčí o vlasy. Asi si to tím tak nějak tady vynahrazují.
Samozřejmostí je, že tu mají i parfumerie, ve kterých nějakou tu drogerii taky zakoupíte.

čtvrtek 1. října 2015

Městečko Vic

Kde: Evropa, Španělsko, Katalánsko, cca 70km severozápadně od Barcelony
Obyvatelé: populacč cca 40 000
Jazyk: Katalánština, španělština
Geografie: taková malá dolinka obkopená horami, častý výskyt mlh, hlavně těch ranních, občas dosti deštivo. Zimy s chladnem až kolem 0°C a vysokou vlhkostí. Podzim/jaro- chladná rána (i jen 8°C) a přes den, když svítí sluníčko až 25°C.

Jak se dostat? Vlakem z Barcelony tu jste za hodinku až dvě, podle toho, co chytnete za spoj a cesta vás přijde cca od 4€ (na jízdenku na 10 jízd) a víc.
Z Girony cca za hodinku autobusem

Dění: Na to, že je Vic vlastně vcelku malý zapadákov docela dost se toho tady děje. V září tu mají 4 denní hudební festival. Najdete tu různé žánry. A jezdí sem kvůli tomu i lidi ze širokého okolí.




Každé úterý a sobotu se tu na Placa Major konají trhy, kde najdete vše od oblečení, obuvi, ovoce, zeleniny (uvidíme v zimě) až po domácí zvířátka jako slepičky, housátka,... V neděli je pak na Passeig de la Generalitat ovocno-zelný trh.
Během roku tu jsou i další akce například Průvod se Třemi králi v lednu, něco ve spojitosti s Velikonoci.

Na co se ještě připravit?
Asi určitě znáte španělské pochutiny- sušené šunky, klobásky,... Ty jsou tu prostě proslulé v Katalánsku pak frčí Lloganesa (zjistím a upravím název) a Fuet. Produkty z prasátek. A jelikož je tu několik vepřínů po ránu a zvečera tu můžete vepříky cítit. Ale není to nic hrozného, aspoň po většinou.
Je tu vlakové i autobusové nádraží a dá se celkem dobře dostat do Girony a Barcelony. A odtama už se dádostat téměř kamkoli.

Překvapení č. 2- Pouštění na přechodech

Tak vás opět zdravím. A přináším tu popis malého-velkého překvapení, které mě to potkalo. Tím je, že vám v 95 % zastaví, když se vyskytnete v  blízkosti přechodu. Za celý měsíc co jsem tu, mi snad nezastavilo tak 6 aut. A to je co říct. Rozhodně bych to tu nečekala. 
Vzhledem k tomu, že to nehrozí v Barceloně, na Costa Bravě mě to taky nepotkalo a v květnu, když jsem byla kousek na jih o Barcelony, tak taky nezastavovali. Myslím, že Andalusii, Murcii asi ani zmiňovat nemusím. Protože tam už jsou ti řidiči opravdu šílení a zastavování tam nehrozí ani náhodou. To byste asi museli začít kouzlit. 

Bylo to a je příjemné překvapení. No jen asi bude trošku problém, až si zvyknu, abych neočekávala i doma, kde tomu ne vždy takto je. :D

středa 23. září 2015

Jak si zařídit internet

Dneska konečně po týdnu a půlk od toho, co jsem si vše zařídila mám internet. No připočtěme k tomu i to, že jsem to zařizovala v týdnu, který byl zkrácen na 4 pracovní dny a to v pondělí večer. Myslím však, že těchto pár rad uvítají všichni, kteří se do Španělska chystají ať už na Erasmus nebo dlouhodobější pobyt a budou si muset zařizovat internet do bytu.
V bodech vám tedy stručně popíši, co je nutné si zařídit:
  1. Zařiďte si španělský účet. Ačkoli některé společnosti tvrdí, že stačí mezinárodní- není zajištěno, že se to podaří. (zkušenost našich polských Erasmáků). Pro zařízení španělského účtu vám většinou stačí pas, v žádném případě nepostačuje občanka, opravdu je nutný pas. A někdy se může stát, že po vás budou chtít NIE, ale zkuste si případně obchodit víc bank a poboček- je to i o tom, jak koho ukecáte, jak se komu líbíte. Umět španělsky je tedy celkem důležité.
  2. Zařiďte si NIE, vemte si pas, nebo si půjčte od kamaráda španělské ID.
    pokud si budete zařizovat NIE- jsou prý údajně dva typy a měl by určitě fungovat typ s fotkou, za který vypláznete poněkud více Euro. Typ bez fotky platný s pasem je uplatnitelný někdy zhruba mezi 6 měsíci a třemi lety (ještě 6 měsíců staré nešlo uplatnit, ale tříleté už problém nemělo). 
  3. Teď už si jen prozkoumejte, od které společnosti chcete mít internet. V nabídce jsou obvykle Fibra Optica se smlouvou na min 12 měsíců nebo ADSL, které je možné i na méně než rok. 
  4. A hurá do společnosti vyřídit vše důležité. Pokud máte španělské ID už jste v suchu, někte s vámi musí být majitel, někte stačí kopie. Většinou nic neplatíte.
    pokud máte NIE nebo pas budou po vás nejspíše chtít vratný depozit cca 60€, obvykle je vratný po 6 měsících. Vše se však liší společnost od společnosti.
  5.  Tak teď už budete jen čekat chvíli na to, než k vám domů zavítá technik a zkontroluje vaši přípojku, že je funkční a vůbec vlastně máte do čeho připojit. Pokud budete mít net o Movistaru je dost možné, že si hned donese i router a vše vám zapojí. U ostatních si počkáte a routr vám dorazí do 48 hodin (výjimkou jsou víkendy, svátky) nebo si jej půjdete vyzvednout.
  6. Máte router, zapojeno a už můžete surfovat. Dalo to práci, ale jste šťastní a spokojení.
Doufám, že někomu těchto pár rad pomohlo/pomůže.

pátek 18. září 2015

Překvapení č.1- Zkoušky

Musím vám říct, že mě překvapuje jak na naší Universitat de Vic probíhá zkouškové. Ono totiž víceméně žádné není. Jelikož většina předmětů má během semestru dílčí zkoušky a testy mapující, jak se studenti připravují na daný předmět. Výjimkou nejsou ani projekty, skupinové prezentace nebo skupinové projekty.
 Zajímavostí je, že ty dílčí zkoušky je možné opakovat na konci semestru. Něco jako u nás opravné termíny. Ale ty mapovací, tam to prostě dáte nebo ne. Ty se neopakují. U některých předmětů je to ještě tak, že vám to bez nich stačí na absolvování u některých musíte aspoň minumum absolvovat.
Zatím se mi tento systém zamlouvá o trošku víc než ten náš doma. Kdy se na konci musí nabichlovat všechno (a říkejte si o průběžném učení co chcete, stejně to nikdo nedělá a dělat nebude) najednou.

zdroj obrázku: comments123.com

čtvrtek 17. září 2015

Barcelona

Asi není žádnou novinkou, že Erasmus ačkoli je primárně studijním pobytem je vyplněn spoustou cestování. A tak si ani já neodpustím a musím se pochlubit výlety. Ten první se konal samozřejmě do Barcelony, protože je blízko a všude se o ní píše a povídá.
Tento výlet se taky konal pod hlavičkou našeho orientačního týdne. A tak jsme měli dopoledne cca 2 hodinovou prohlídku z průvodcem. Mohli jsme si zvolit jestli chceme výklad ve španělštině nebo angličtině. Jelikož své španělštině příliš nedůvěruji, tak jsem zvolila angličtinu. A viděli jsme nějaké to místečko a zákoutí nové, co jsme v květnu neviděli.
Zajímovostí je, že jsme během prohlídky narazily na tři svatby. No prču jsme z toho měli jak mi, tak i průvodce.
Odpoledne už pak bylo zcela v naší režii, a tak jsme se rozhodli zajít se podívat na pláž a trochu ještě pobrouzdat městem.

No a jelikož nám jen jeden den nestačil, hned na druhý den ráno jsme se vydali zpátky. Tentokrát bylo naším dopoledním cílem Národní muzeum Katalánska. Kde jsme se zasekli asi na 3 hodiny. Do muzea jsme zamířili především proto, že první neděli v měsíci je vstup zdarma. A říkám vám, opravdu to stojí za to. Pozdní odpoledne jsme pak strávili koupáním se v moři a brouzdáním po centru města.

Mějte se krásně a užívejte září,
vaše Fierush

PS: Pokud se zadaří, přidám sem nějaké fotky. ;)

zdroj obrázku: petapixel.com

středa 16. září 2015

Problém č.1- Internet

Dnes je to právě šestnáctý den, který trávím na svém Erasmu. Mám již za sebou orientační týden a jsem právě v polovině prvního týdne školy. Ne, že bych na první problém došla až nyní. Ale ono se až nyní dá o něm psát. :D

Asi jedním z největších a nejzásadnějších problémů je ve Španělsku internet. Řeší ho tu velká většina Erasmáků. Je sice fajn bydlet na bytě, který si člověk pronajímá, ale holt je to občas trošku problém kvůli tomu, že si musíte zařídit internet. A ten si tu na své jméno zařídite docela špatně. Jelikož jsou tu pravidla taková, že musíte mít španělské ID, nebo mít své vlastní NIE (ale to by mělo být starší 6 měsíců, aby to fungovalo, a taky pozor existují dva typy druhý je prý v pohodě i nový, ale ten jsme nezkoušeli) a to v případě, že potřebujete uzavřít smlouvu na dobu kratší než 12 měsíců. U některé tuším jedné společnosti stačí i pas a počáteční nevratný vklad 60 €, abyste mohli přestat internet užívat dřív než po roce. No a abych nezapomněla, ať už uzavíráte jakokouli smlouvu s časovým omezením nebo bez, tak musíte mít španělský účet. Mezinárodní jim tu nějak nefungují. A popravdě zařídit jej, je někdy oříšek. Musíte mít dobrou domácí (která vám v bance zaměstnankyni ukecá, aby to nebyl problém) a nebo umět ukecávat sami. Dobré je případně zjistit, jestli vaše škola náhodou nemá s nějakou bankou domluvu, na lepší podmínky pro studentský účet.

Pokud se tedy chystáte do Španělska na delší dobu a víte, že si budete muset sami zařizovat internet, tak se na toto nemilé vyřizování formalit připravte.

Já to kvůli ne/stěhování byla zařizovat až teď v pondělí večer, tak jsem zvědavá na rychlost procesu, kdy budu mít připojení na internet doma. Už bych to totiž nutně potřebovala do školy. (Jelikož věci jako Ubuntu si ve škole prostě nestáhnu. A v Ubuntu budeme pracovat.)

Nicméně, musím však podotknout, že internet do mobilu si tu zařídíte už podstatně levněji. Stačí vám k tomu si vybrat jen společnost a koupit si španělskou SIM kartu, (bez smlouvy), ale musíte se taky prokázat pasem. Já mám například 200 minut volání po Španělsku a 1GB dat za 10€ na 30 dní. To je celkem slušné ne? Dá se pořídit i jen a pouze s interntem. Ale já vzhledem k nutnosti občas zavolat erasmáckým kolegům a domluvit se na sraz případně hledat ztraceného člena, jsem raději pořídila i minuty. Jinak toto "dobíjení kreditu" funguje asi trošku jinak než u nás.

pondělí 7. září 2015

Eli aka Fierush

Kdo jsem?
Jsem Eli, ale na blogu vystupuji jako Fierush
Proč ERASMUS?
Už jako malá jsem měla sen studovat v zahraničí, alespoň na chvíli. Někdy na prvnim prvním stupni jsem snila o roce na střední v UK, USA později se přidala Kanada. Hlavním důvodem bylo vylepšení své angličtiny a poznání nové kultury. BOHUŽEL jsem byla malá. A když už jsem nfs to věk měla, nejak to nebylo možné. A tak jsem příležitost dostala až na vysoké a plním si svůj dlouholetý sen. Držte mi pěsti, ať stojí za to.
A proč Španělsko?
Jednoduché, prostě jsem propadla kuljazykunátuře a nátuře zdejších lidí.

neděle 23. srpna 2015

Proč tento blog?

Na začátku je asi na místě, říct proč vlastně tento blog vznikl. Důvod je zcela jednoduchý. Jsem tvor, který sem tam má období, kdy prostě potřebuje sdílet své zážitky, poznatky atd. Proto jsem se rozhodla založit blog o svém Erasmu. No a jelikož se podařilo, nejedu sama, ale s kamarádkou, tak na tento blog budeme přispívat obě.

Cesta na Erasmus nebyla jednoduchá, je to celé jeden zdlouhavý proces, plný formalit a papírování. Ale to už teď máme za sebou a prvního září se společně vydáváme na cestu do Španělska.

A proč se blog jmenuje "jedno velké e"? To je přece jasné. E jako Erasmus a España. A rozhodně to bude nezapomenutelný zážitek, tak proto velké.

zroj obrázku: www.studentpoint.cz